Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Secret Key Beni hatırla

BAŞLIK: Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış

Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış 31 Ağu 2014 08:22 #631

• Dexter
  • Dexter Kullanıcısının Avatarı
  • Yetkili
  • Gönderiler: 62
  • Teşekkür Sayısı: 375
  • Başarı: 20
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılına Matematik Öğretmenleri Nasıl Giriyor

Bu yazıda matematik öğretmenlerinin sosyal medyada ve çeşitli platformlarda sıkça sordukları sorulara kendimce cevap vermeye çalışacağım. Mesleğe yeni başlayan ve başlayacak olan matematik öğretmenlerine de faydalı olmasını umuyorum. Yazmak konusunda çok iyi sayılmam, hatalarım olursa mazur görün.

Matematik Öğretim Programı Hakkında

Talim Terbiye Kurulu 01.02.2013 tarihinde kurul kararıyla 4+4+4 sistemine geçişten dolayı "İlköğretim Matematik Dersi (6, 7 ve 8. sınıflar) Öğretim Programı"nın kademeli olarak kaldırılıp yerine "Ortaokul Matematik Dersi (5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programı" getirilmesine karar verdi. 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren yeni program kademeli olarak uygulanmaya başlandı.

Geçen yıl (2013-2014) 5. sınıflar yeni programa göre 6,7 ve 8. sınıflar eski programa göre ders işledi.

Bu yıl (2014-2015) 5 ve 6. sınıflar yeni programa 7 ve 8. sınıflar esi programa göre ders işleyecek.

Gelecek yıl (2015-2016) 5, 6 ve 7. sınıflar yeni programa 8. sınıflar eski programa göre ders işlenecek.

2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren 5, 6, 7 ve 8. sınıflar yeni programa göre ders işeyecek, ve yeni programa kademeli geçiş yapılmış olacak.

Eski programı (İlköğretim Matematik Dersi (6, 7 ve 8. sınıflar) Öğretim Programı) indir
Yeni program (Ortaokul Matematik Dersi (5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programı) indir

Matematik Öğretmen Kılavuz Kitapları, Ders Kitapları, Öğrenci Çalışma Kitapları Hakkında

Geçen yıl 6,7 ve 8. sınıf matematik öğretmen kılavuz, ders ve çalışma kitapları gönderilirken, 5. sınıf öğretmen kılavuz kitabı ile öğrenci ders çalışma kitabı gönderilmemişti. Bu yıl 7 ve 8. sınıf öğretmen kılavuz, ders ve çalışma kitapları gönderilecek, 5 ve 6. sınıf öğretmen kılavuz kitabı ile öğrenci çalışma kitabı gönderilmeyecek.

Yeni programa geçen sınıflarda kılavuz kitap ve çalışma kitabı gönderilmiyor, eski programa göre ders işleyen sınıflara kılavuz kitap ve çalışma kitabı gönderiliyor. Bu durum akıllara program değişikliği nedeniyle yeni programa uygun kılavuz ve çalışma kitaplarının henüz basılamadığı düşüncesini getiriyor. 5 ve 6. sınıf diğer derslerden kılavuz ve çalışma kitapları gönderilirken, programı değişen fen ve matematik dersleri için kılavuz kitap ve çalışma kitabı gönderilmiyor. Bakanlık tarafından henüz açıklama yapılmadı. Bu geçici bir durum mu yoksa kılavuz ve çalışma kitapları kaldırıldı mı bilinmiyor. Şahsi fikrim geçici bir durum olduğu yönünde.

2014 - 2015 eğitim öğretim yılı 7 ve 8. sınıf öğretmen kılavuz kitapları elektronik ortamda indirilmeye sunuldu. Kitapları indirebilmek için MEBBİS kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız lazım.

İndirilebilen kılavuz kitaplar:
7. Sınıf Ada Yayınları Matematik Öğretmen Kılavuz Kitabı
7. Sınıf MEB Yayınları Matematik Öğretmen Kılavuz Kitabı
8. Sınıf Dörtel Yayınları Matematik Öğretmen Kılavuz Kitabı
8. Sınıf MEB Yayınları Matematik Öğretmen Kılavuz Kitabı

Buraya tıklayarak indirme sayfasına gidebililrsiniz.

Matematik Günlük Planlar Hakkında

Yönerge gereği kılavuz kitabı olmayan dersler için günlük plan hazırlanması gerekiyor.

İlgili yönergeden alıntı
Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde, kılavuz kitap, ders plânı yerine kullanılır. Öğretmenin ihtiyaç duyması hâlinde, okulun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan plânların dışında da öğretim programına uygun ders planı hazırlanıp uygulanabilir. Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır.

Öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan dersler için, eğitim-öğretim kurumlarında bir veya birkaç ders saati için sınıf öğretmeni, alan (branş) öğretmeni ve/veya zümre öğretmenleri tarafından ders plânı hazırlanır ve uygulanır.

Yönergenin tamamı için tıklayın

Bu yıl 5 ve 6. sınıflarda öğretmen kılavuz kitabı olmadığından matematik öğretmenleri olarak günlük plan hazırlamamız gerekiyor.

Geçen yıl üyelerimiz tarafından sitemizde 5. sınıf günlük planlar hazırlanıp paylaşılmıştı. Planlara Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yıl da üyelerimiz tarafından 5 ve 6. sınıf matematik günlük planlar hazırlanıp paylaşılacaktır.

Seçmeli Matematik Uygulamaları Dersi Hakkında

4+4+4 sistemiyle birlikte başlayan seçmeli matematik uygulamaları dersi, bu yıl 5, 6 ve 7. sınıflarda işlenecek. 8. sınıflar bu yıl işlenmeyecek. Gelecek yıldan itibaren 8. sınıflarda da işlenecek. Geçen yıl 5. sınıflar da öğretmenler için öğretim materyali gönderilmiş 6. sınıflar için gönderilmemişti. Bu yıl 6 ve 7. sınıf öğretmenler için öğretim materyali henüz yok. Göründüğü kadarıyla bu yıl da 6 ve 7. sınıf öğretmenler için öğretim materyali gönderilmeyecek (umarım yanılırım).

2003 tarihli İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 26 Temmuz 2014 tarihinde kaldırıldı ve yerine OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ getirildi. Yeni yönetmelikte "öğrencilere her dönemde seçmeli dersler dahil bütün derslerden en fazla beş defa olmak üzere ders etkinliklerine katılım puanı verilir" maddesi var. Bu maddeden matematik uygulamaları dersinde bu yıldan itibaren not verileceği sonucunu çıkarabiliriz.

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Matematik Uygulamaları Dersi. (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) Öğretim Programı İndir

2014-2015 eğitim öğretim yılı 5, 6 ve 7. sınıf matematik uygulamaları yıllık planları hazırlanıp sitemizde paylaşılacaktır.

TEOG Sınavı ve Matematik Konu/Kazanımları Hakkında

Geçen yıl SBS kaldırılıp yerine "Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş" (TEOG) sistemi getirilmiş 8. sınıf 1. ve 2. dönem 2. yazılıları MEB tarafından merkezi ortak sınavlar olarak yapılmıştı.

Geçen yıl sene başında okullara Can Yayınları ve MEB yayınları olmak üzere 8. sınıf matematik kitapları gönderilmişti. Daha sonra TEOG sınavında sorun çıkmasın diye TEOG sınavında sorulacak matematik konu/kazanımları MEB tarafından yayınlanmıştı. Konuları kitaptaki sıraya göre değil, MEB'in yayınladığı konu/kazanım sırasına göre işlemiştik.

Bu yılda aynı durum söz konusu. MEB okullara Dörtel Yayınları ve MEB yayınları 8. sınıf matematik kitapları gönderdi. Kitaptaki konu sıralamaları aynı değil. MEB'in geçen yıl olduğu gibi bu yılda TEOG konu/kazanım sıralaması yayınlaması bekleniyor.

Konu/kazanım sıralaması yayınlanınca sitemizde TEOG uyumlu 8. sınıf matematik yıllık planı hazırlanıp paylaşılacaktır.

Performans Görevleri Hakkında, Performans Görevleri Resmen Kalktı mı?

Bakan Nabi Avcı geçen yıl basın mensuplarına, performans görevlerinin kaldırıp velilerin bu eziyetten kurtulacağını :) söylemişti.

2003 tarihli İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 26 Temmuz 2014 tarihinde kaldırıldı ve yerine OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ getirildi. Eski yönetmelikte yer alan performans görevleri ile ilgili madde yeni yönetmelikte değişmiş ve performans kelimesi çıkarılmış.

Eski yönetmelikteki madde
ç) (Değişik:RG-20/08/2007-26619) Öğrencilerin başarısı; sınavlar, varsa proje ve öğrencilerin performanslarını belirlemeye yönelik çalışmalardan alınan puanlara göre tespit edilir.

Yeni yönetmelikteki madde
(4) Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilerin başarısı; sınavlar, ders etkinliklerine katılım ve varsa proje çalışmalarından alınan puanlara göre değerlendirilir.

Bu durumda performans görevleri resmen kalktı diyebiliriz.

2014-2015 eğitim öğretim yılına girerken bazı konularda kendimce bilgi vermeye çalıştım. Yazıda eksik yada yanlışlıklar varsa lütfen beni uyarın
twitter hesabımızı takip edin
facebook sayfamızı takip edin
Son Düzenleme: 31 Ağu 2014 08:38 yazan Dexter.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: NSDUMDU, smile please, endada, symclk, demetin, kipergil, fk131, Fatih9110, öğrtmn, birgaripkul

Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış 31 Ağu 2014 11:09 #634

• Güzide
  • Güzide Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Forumcu
  • Gönderiler: 1
  • Başarı: 0
Hocam çok teşekkür ederim.5. Ve 6. Sınıfların klavuz ve çalışma kitaplarının olmaması bizi büyük sıkıntıya sokacak Allah sonumuzu hayır getirsin.sitenizi merakla ve ilgiyle takip edicem.herşey için çok saolun

Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış 11 Eyl 2014 08:27 #675

• tgbbyc
  • tgbbyc Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Forumcu
  • Gönderiler: 1
Merhaba,
Sitenizi merakla takip ediyorum. 201-2015 yılında kullanılacak 7. ve 8.sınıflar için olan matematik yıllık planlarına ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış 12 Eyl 2014 09:20 #677

• ozlem_oz
  • ozlem_oz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Forumcu
  • Gönderiler: 2
5,6,7.sınıflar matematik uygulamaları dersi yıllık planı ile ilgili paylaşım olacak mı

Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış 12 Eyl 2014 11:53 #678

• mathoflove
  • mathoflove Kullanıcısının Avatarı
  • Yetkili
  • Ortaokul Matematik Öğretmeni
  • Gönderiler: 67
  • Teşekkür Sayısı: 185
  • Başarı: 9
tgbbyc hocam, yıllık planlara ulaşmak için tıklayınız.
ozlem_oz hocam, incelediğim kadarıyla 5. sınıfların matematik uygulamaları dersi yıllık planı büyük ihtimalle geçen seneki plan olacaktır. Çünkü 5. sınıf Matematik Uygulamaları Öğretmen Kılavuz kitabında herhangi bir değişiklik yok. Diğer sınıflar için bir şey söyleyemiyorum şimdilik.
twitter hesabımızı takip edin
facebook sayfamızı takip edin
Son Düzenleme: 12 Eyl 2014 12:01 yazan mathoflove.

Matematik Öğretmeninin Penceresinden 2014-2015 Yılına Bakış 16 Eyl 2014 17:52 #708

• ozlem_oz
  • ozlem_oz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Forumcu
  • Gönderiler: 2
çok belirsiz 6. ve 7. sınıfa ait elimizde matematik uygulamaları adına hiçbir şey yok ne yapmayı planlıyorsunuz bu derslerde
Yetkililer: mathoflove
Sayfa oluşturma zamanı: 0.343 saniye
Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates